UMUDUMU ARTIRAN BİR GAZETE HABERİ / Hürriyet, Gila Benmayor, 06.09.11

15 Eyl

AÇEV de aile içi şiddete el attı

DÜNKÜ gazetelere bakılırsa aile içi şiddet ve özellikle kadına yönelik şiddet bayramda da hız kesmemiş. Yine kadına dayak, yine kadın cinayetleri. Bayram sonrası dün Antalya’da katıldığım ilk toplantı tam da aile içi şiddetle ilgiliydi.

Yıllardan beri okul öncesi eğitim ile annelerin eğitimine yönelik çalışmalar sürdüren AÇEV 1996 yılında babaları da programına dâhil etmişti. AÇEV’in, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen  Baba Destek Programı”na şimdiye kadar 41 ilde 40 bin baba katılmış. Şimdi  kısaca BADEP diye bilinen programın kapsamı aile şiddetinin doruk noktalarına ulaştığı bir dönemde genişletiliyor. Birleşmiş Milletler’in de desteklediği yeni programın adı “Şiddetsiz Aileler İçin Baba Eğitimi”. AÇEV Başkan Yardımcısı Ayla Göksel’in de işaret ettiği gibi toplumda aile içi şiddete, kadın cinayetlerine karşı duyarlılık arttı. Ancak bunları önleme anlamında yeterli çalışmalar henüz yok. Aile içi şiddet daha çok baba tarafından uygulandığı için, babaları eğitmek işin ilk adımı. Birleşmiş Milletler 2003 yılından itibaren erkek eğitimini kadına yönelik şiddetin önlenmesinde önemli bir araç olduğunu ilan etmiş. Babaların eğitiminde zaten epey yol almış olan AÇEV Türkiye’de bu işi en iyi yürütebilecek kurum. Göksel’in dediği gibi “AÇEV’in misyonu zaten sağlıklı çocuklar. Sağlıklı çocuklar ise ancak demokratik bir aile yapısıyla mümkün”. Dün Antalya’da yıllardan beri babalara kurslar veren eğitimcilere kulak verdik. Bu işi gönüllü yapanlar dikkat çekici bir şey söylüyorlar: “Kursların etkisini biz de gördük. Ailemize, çocuklarımıza farklı davranmaya başladık”. 13 hafta boyunca AÇEV’in eğitimlerine katılan tüm babalarda gözle görülür bir şekilde değişim gözlendiğini duyduk. Bir baba yıllardan beri resim yapan oğlunun bu alanda pek yetenekli olduğunu yeni fark etmiş. Bir diğeri dersleriyle ilgilenmeye başlamış. Bu hik^ayelere kulak verirken Türkiye’de babalığın ne olduğu meselesinin hiç bilinmediği o kadar iyi anlaşılıyor ki… Bir eğitmenin dediği gibi “Babalığın da bir meslek olduğunu ben de öğrendim”. 78 milyonluk Türkiye’de babalığın ne olduğunu, ne gibi sorumluluklar içerdiğini 40 bin erkeğin öğrenmiş olduğu acaba rahatlatıcı bir haber mi? Bilemem siz karar verin.Hürriyet’in “Aile İçi Şiddete Son” kampanyasından sonraşimdi Ayşen Özyeğin başkanlığındaki AÇEV (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) aynı konuya el atmış durumda.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/18656805.asp

Yorum: Güzel şeyler olduğunu görmek iç rahatlatıcı. Bizimki gibi erkek egemen bir toplumda erkeklerin değişime kapılarını açık tuttuğunu görmek de heyecanlandırıcı. Elbette erkek egemen derken erkekleri (babalarımızı, arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi, amirlerimizi, komşularımızı, komşularımızı vb.) günah keçisi ilan etmek değil amaç. Hepimiz erkek çocuklarımızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı severken bazen sevgiyle sevgiye zarar veren bazı duyguları karıştırabiliyor ve bunun cinse dayalı toplumsal beklentileri/dayatmaları körüklemesine izin verebiliyoruz. Sonuç olarak, daha atılacak çok adım varsa da, Milli Eğitim Bakanlığı ve AÇEV’in (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) bu yapıcı girişimini takdir ediyorum, özellikle uluslararası gelişmeleri aktarımıyla severek takip ettiğim Gila Benmayor’a da bu güzel haberi bizlerle paylaştıkları için teşekkür ediyorum. Bana gelecek için umut verdi. Sağ olsunlar.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: